سـوالات متداول

سوالات متداول


بله، تمامی سرویس‌های پهنای باند اختصاصی رسپینا به راحتی بر‌اساس درخواست و نیاز مشتری قابلیت ارتقا دارد. قابل ذکر است ارتقای سرویس به اندازه ظرفیت تجهیزات فعلی مشتری خواهد بود و در صورت نیاز مشتری به سرعت‌های بالاتر تجهیزات مشتری ارتقا خواهد یافت.
یکی از نکاتی که برای هر یک از دریافت‌کنندگان خدمات پهنای باند اختصاصی مهم است، بحث تامین امنیت در سرویس پهنای باند است. امنیت شبکه رسپینا از طریق Firewall و تجهیزات Anti DDOS تامین می‌شود. همچنین رسپینا جهت جلوگیری از Block شدن IPها، به سرویس‌های Anti-Spam نیز مجهز است.
رسپینا به منظور تامین پهنای باند اینترنت از چند مسیر و بستر مختلف استفاده می‌کند که موجب می‌شود روش‌های پیشرفته مسیریابی مانند BGP را بکار برده و قطعی در پهنای باند دریافتی به حداقل برسد و حتی در صوت قطعی در یکی از مسیرها، پایداری سرویس حفظ می‌شود.
شرکت رسپینا به‌واسطه دریافت مجوز FCP، قادر به ارائه سرویس در کل کشور است. رسپینا در حال حاضر با دارا بودن بیش از ۴۶۰ پاپ‌سایت، کامل‌ترین سطح پوشش را در میان اپراتورهای ثابت دارد.
پرداخت‌های سرویس پهنای باند اختصاصی به صورت ماهانه خواهد بود.
مهمترین مزیت و تفاوت سرویس پهنای باند اختصاصی (اینترنت سازمانی) با سرویس‌های اشتراکی، سرعت ثابت و تضمین‌شده و حجم دانلود و آپلود نامحدود است.
یک سال یا بیشتر
خیر، پهنای باند اختصاصی رسپینا هیچ وابستگی به خطوط تلفن و مراکز مخابراتی ندارد و بر بستر ارتباطات رادیویی و فیبر نوری ارائه می‌شود.
سرعت پهنای باند برحسب بیت بر ثانیه و سرعت دانلود بر حسب بایت بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود، با توضیح اینکه یک بایت ۸ بیت است، سرعت دانلود و آپلود هر مشترک یک هشتم میزان پهنای باند دریافتی خواهد بود. برای مثال مشترکی با پهنای باند اختصاصی ۱۰۲۴ کیلوبیت (۱ مگابیت) بر ثانیه ،سرعت دانلودی معادل ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه خواهد داشت.
بله، سرویس پهنای باند اختصاصی (اینترنت اختصاصی) رسپینا به صورت متقارن ارائه خواهد شد، به این معنا که میزان سرعت دریافت ثابت و بر سرعت ارسال تاثیر نخواهد گذاشت و بلعکس. برای مثال: (۱Mbps Receive/ ۱Mbps Send) همچنین امکان ارائه سرویس نامتقارن، به درخواست مشترک نیز وجود دارد.
این دو روش هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، ولی موضوع بااهمیت این است که با توجه به اهداف کسب‌و‌کارتان، به منظور دستیابی به پهنای باند اختصاصی پایدار، کدام روش مناسب‌تر خواهد بود. چند نمونه از مزایای استفاده از بستر وایرلس در مقایسه با فیبر نوری به شرح زیر است:
 1. هزینه راه‌اندازی اولیه کمتر نسبت به فیبر نوری
 2. عدم نیاز به عملیات گسترده و حفاری
 3. پوشش‌دهی بیشتر ارائه سرویس بر بستر وایرلس نسبت به بستر فیبر نوری
 4. انعطاف‌پذیری بالا جهت افزایش و یا کاهش پهنای باند
بله، رسپینا با به‌کارگیری استانداردهايی نظير ITIL در چرخه ارائه خدمات فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، مزايای متعددی برای کاربران ایجاد می‌کند، كه از آن جمله می‌توان به Proactive بودن رسپینا در كليه فعاليت‌های خود و نيز شفاف بودن امور برای مشترک در تمامی مراحل راه‌اندازی، بهره‌برداری و پشتيبانی خدمات ارائه شده اشاره نمود.
بله، رسپینا به جهت تامین رضایت مشتریان و اطمینان آن‌ها از سطح کیفی خدمات دریافتی‌شان به آن‌ها SLA ارائه می‌دهد تا از میزان در دسترس بودن سرویس، حداقل Ping Time‌های گارانتی‌شده بر روی مسیر‌های مختلف و مدت زمان دریافت اولین پاسخ از سمت شرکت سرویس‌دهنده آگاه باشند.
بله، در صورت دریافت سرویس اینترنت اختصاصی (در طول قرارداد) و همچنین تکمیل فرم PA، امکان تعویض اسم دارنده IP وجود دارد.
تعداد IP رایگان به تناسب میزان پهنای باند اختصاصی سرویس می‌تواند متفاوت باشد.
مزایای سرویس اشتراک فضای دیتاسنتر (Colocation) رسپینا به شرح زیر است:
 • بهره‌مندی از تمامی امکانات بالقوه مرکز داده اصلی رسپینا
 • پشتیبانی شبانه‌روزی
 • بهره‌‌مندی از راهکارهای امنیتی ویژه رسپینا جهت مقابله با حملات اینترنتی
سرویس اشتراک فضا (Colocation) رسپینا به دلیل برخورداری از شرایط زیر، اطمینان کاربران را در خصوص قرار گفتن سرور‌ها و تجهیزاتشان در مکانی مناسب جلب می‌کند.
 • امکانات پیشرفته امنیتی (تامین امنیت محیطی با استفاده دوربین مداربسته و راهکار ۲۴ ساعته احراز هویت)
 • تهویه هوا
 • کنترل رطوبت
 • فضای اختصاصی سرورها
 • ارائه IP KVM در صورت نیاز مشتری
 • تامین برق دائم و اضطراری با استفاده از UPS و ژنراتور
 • ارائه خدمات امنیت اطلاعات (IDS/IPS)
 
بله، رسپینا پنلی جهت مانیتورینگ و نظارت مصرف به کاربران ارائه می‌دهد تا کاربران به راحتی بتوانند مدیریت بهتری بر مصرف خود داشته باشند.
 • بهره‌مندی از تمامی امکانات بالقوه مرکز داده اصلی رسپینا
 • پشتیبانی شبانه‌روزی
 • بهره‌‌مندی از راهکارهای امنیتی ویژه رسپینا جهت مقابله با حملات اینترنتی
پس از عقد قرارداد، درکمتر از ۷۲ ساعت سرویس پهنای باند اختصاصی رسپینا نصب و راه‌اندازی می‌شود. در مورد اینترنت پرسرعت برج‌ها و مجتمع‌ها نیز در کمتر از ۲۴ ساعت سرویس ارائه می‌شود.
بله، از ویژگی‌های سرویس اینترنت اختصاصی رسپینا، نصب و راه‌اندازی رایگان است. همین امر در مورد اینترنت پرسرعت برج‌ها و مجتمع‌ها صدق می‌کند و شامل استقرار رایگان تجهیزات در محل برج یا مجتمع است. قابل ذکر است که نصب و راه‌اندازی مودم در محل مشترک شامل هزینه خواهد بود که مطابق با مصوبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
خیر، خدمات پشتیبانی و اعزام نیرو جهت رفع اشکال برای مشترکین رسپینا هزینه‌ای ندارد.
بله، سرویس‌های رسپینا با پشتیبانی ۲۴ ساعته، در ۷ روز هفته حتی در ایام تعطیل در اختیار مشترکین محترم قرار خواهد گرفت.
مشترکین محترم می‌توانند برای این منظور با شماره 91070000 تماس حاصل نمایند تا پرسنل پشتیبانی فروش رسپینا راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.
بله، یک پنل (Panel) اختصاصی برای نظارت بر میزان مصرف پهنای باند (اینترنت اختصاصی) در اختیار هر مشترک رسپینا قرار خواهد گرفت. این قابلیت امکان نظارت و مانیتورینگ را برای مشترک فراهم خواهد نمود.
سرویس اینترنت برج‌ها و مجتمع‌ها علاوه بر دو مزیت عمده عدم وابستگی به مراکز مخابراتی و امکان بهره‌مندی در صورت فیبر نوری بودن خطوط تلفن، شامل مزایای زیر نیز است:
 • شخصی سازی سرعت و حجم سرویس و مدیریت یکپارچه آن
 • سرعت بسیار بالای این سرویس در مقایسه با سرعت و کیفیت محدود سرویس‌های ADSL معمول
 • راه اندازی سرویس بدون طی کردن مراحل اداری معمول
 • امکان ارائه این سرویس در کمتر از ۴۸ ساعت
جذابیت این سرویس برای ساکنان برج‌ها و مجتمع‌ها این است که قادر خواهند بود بدون اینکه با ضوابط اداری معمول درگیر شوند، از داشتن اینترنت پر‌سرعت و باکیفیت بهره ببرند. همینطور راهکاری موثر برای برج‌ها و مجتمع‌هایی است که ساختار خطوط تلفن فیبر نوری دارند و سرویس پرسرعت اینترنت برای ساکنین این برج‌ها به روش‌های متداول ممکن نیست.
مراحل راه‌اندازی سرویس پرسرعت اینترنت برج‌ها و مجتمع‌ها به شرح زیر است:
 1. ارسال درخواست سرویس اینترنت برج‌ها از طریق وب‌سایت رسپینا یا تماس با بخش فروش
 2. انجام بازدید اولیه توسط کارشناسان رسپینا و تکمیل اطلاعات لازم
 3. امکان‌سنجی توسط تیم فنی رسپینا
 4. انجام توافقات نهایی با مدیریت مجتمع و تنظیم قرارداد
 5. نصب و راه‌اندازی تجهیزات مربوطه و شروع ارائه سرویس
مراحل راه‌اندازی سرویس پرسرعت اینترنت برج‌ها و مجتمع‌ها برای کاربر نهایی به شرح زیر است:
 1. ارسال درخواست سرویس اینترنت برج‌ها از طریق وب‌سایت رسپینا یا تماس با بخش فروش
 2. دریافت مدارک مشترک و پرداخت هزینه سرویس
 3. رانژه خط در مجتمع یا برج
 4. نصب و راه‌اندازی مودم در محل مشترک (در صورت نیاز مشترک)